До Дня пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років

8 травня 2024

З метою вшанування пам’яті всіх жертв Другої світової війни 1939-1945 років і відзначення перемоги над нацизмом щороку 8 травня в Україні відзначається День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років.

Запроваджуючи цю пам’ятну дату, Україна прагнула доєднатися до європейської традиції відзначення перемоги у Другій світовій війні, пошанування всіх борців із нацизмом та жертв війни. А також – нагадати, що війна розпочалася внаслідок домовленостей між двома тоталітарними режимами: націонал-соціалістичним (нацистським) у Німеччині й комуністичним в СРСР.  У 1939–1945 роках обидва тоталітарні режими вчинили на українській землі численні злочини проти людяності, воєнні злочини та злочини геноциду, внаслідок чого український, єврейський, кримськотатарський та інші народи, що жили в межах території сучасної України, зазнали величезних втрат.

8 травня  вшановуємо подвиг українського народу, його вагомий внесок у перемогу Антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні, висловлюємо повагу усім борцям проти нацизму, увічнюємо пам’ять про загиблих воїнів, жертв війни, воєнних злочинів, депортацій та злочинів проти людяності, скоєних у роки війни.

Зараз, як і в роки Другої світової війни, Україна воює з підступним агресором. Сьогодні це путінська росія, яка прагне знищити нашу Незалежність і територіальну цілість, підірвати міжнародну систему безпеки та загрожувати миру у світі. Ця боротьба триває щоденно вже десять років – і ми не маємо права програти, бо для нас це війна за свободу, існування держави, цивілізованість, демократію та європейські цінності проти агресивного сусіда-злочинця.

Захищаючи свою землю, мову і національну гідність, ми наближаємо той день, коли кремлівський людиноненависницький режим буде подоланий! Слава Україні!

На онлайн - виставці під назвою «Ні нацизму, ні рашизму» за документами та матеріалами держархіву Тернопільської області, представлені світлини та копії документів, шо розповідають про період окупації міста Тернополя і Тернопільщини нацистськими військами в 1941 – 1944 роках.