9 серпня 2024
З нагоди 140-річчя від дня народження видатного українського художника, публіциста, мистецтвознавця, культурно-громадського та політичного діяча Якова Струхманчука в державному архіві Тернопільської області підготовлено виставку «Терниста доля».
Народився Яків Михайлович Струхманчук 10 серпня 1884 року у селі Росохуватець Козівського району, сучасного Тернопільського району Тернопільської області. Після закінчення сільської школи, в 1898-1902 роках навчався у Бережанській гімназії. Згодом Яків продовжив своє навчання у Львівській державній гімназії. У 1906-1910 роках навчався у Краківській академії мистецтв. Як талановитий митець отримав стипендію від митрополита Андрея Шептицького і завдяки цьому зміг продовжити навчання у Паризькій академії мистецтв в 1910-1913 роках.
Після закінчення навчання працював у сатирично-гумористичних львівських журналах «Комар», «Зеркало» та інших. Окрім сатиричних малюнків, карикатур у журналах, художник створив чудові ілюстрації до книг, зокрема «Історії України» Миколи Аркаса (1908 року). Під час першої світової війни Я. Струхманчук вступив до Легіону Українських Січових Стрільців.
У 1924 році оселився в Києві, вступив до Асоціації художників Червоної України, яка того ж року організувала пересувну виставку «По 125 селах і містечках України». Також брав участь у двох всеукраїнських виставках, які проходили в Харкові в 1927 та 1929 роках. Я. Струхманчук був талановитим портретистом. Ще навчаючись в академії, він написав портрет українського композитора М. Лисенка, приурочений до 35-річчя його творчої діяльності. Тоді ж художник створив портрет Т. Шевченка у військовому одязі. Він знаний також як ілюстратор творів О. Маковея, Ф. Малицького, П. Козланюка, М. Козоріза. На сторінках часопису «Західна Україна» часто друкував гострі карикатури.
Кривава хвиля репресій не обминула художника. 1 лютого 1933 року художника заарештували в Києві як «ворога народу». «Особлива трійка НКВС» 20 листопада 1937 року призначила йому вищу міру покарання – розстріл. Вирок здійснено 2 грудня 1937 року в Карелії. Місце поховання невідоме.
У 1964 році за клопотанням академіка письменника Миколи Бажана Я. Струхманчука було реабілітовано «за відсутністю складу злочину», посмертно. Творів репресованого художника збереглося мало: лише 17 живописних полотен та 62 графічних листи у Львівському Національному музеї, 33 портрети - рисунки артистів у Київському музеї театрального та кіномистецтва.
Художник належав до блискучої плеяди митців періоду 20-х - початку 30-х років двадцятого століття, які увійшли в історію української культури під промовистою назвою: Розстріляне Відродження. Яків Струхманчук пройшов пекло більшовицького терору і передчасно загинув, не сказавши свого останнього слова у мистецтві.