До Дня Гідності і Свободи

21 листопада 2024

21 листопада 2024 року в державному архіві Тернопільської області відбулось відкриття документальної виставки «Нас не подолати!», приуроченої до Дня Гідності та Свободи.
Виставку відкрив директор держархіву області, кандидат історичних наук Федір Полянський, який провів історичний аналіз доленосних для українського народу подій: Помаранчевої революції, 20-ту річницю  якої ми відзначаємо цьогоріч, та 11-тої річниці Революції Гідності.
Учні ІІ курсу та 9-А класу ННВК «Школа-колегіум Патріарха Йосифа Сліпого» представили літературно-історичні презентації про події Помаранчевого та Євромайданів та про Героя Небесної Сотні Тараса Слободяна, який навчався у їхній школі.
Завідувач Центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти  Світозара Хома розповіла про створення та реалізацію проекту «Книга звитяги Євромайдану та АТО», документи якого представлені в експозиції виставки.

Своїми спогадами про події двох революцій поділився головний спеціаліст відділу формування НАФ та діловодства Ігор Крочак.
У заході взяли участь здобувачі освіти державного навчального закладу «Тернопільський центр професійно-технічної освіти».
З експозицією виставки ознайомила присутніх головний спеціаліст відділу інформації та  використання документів Оксана Сулима.

Виставка складається з двох частин. Перша частина висвітлює події Помаранчевої революції. Основою її стали документи архівних фондів «Колекція матеріалів про хід виборів Президента України в 2004 році та Помаранчеву революцію (2004-2005)» та «Територіальна виборча комісія Територіального виборчого округу № 166 м. Тернополя (Вибори Президента України)». Це протоколи територіальної виборчої комісії по виборах Президента України про підсумки голосування у Територіальному виборчому окрузі № 166 за листопад-грудень 2004 року, основні правила проведення голосування на виборах Президента України при повторному голосуванні 26 грудня 2004 року,  посвідчення та анкета учасника Помаранчевої революції, інформаційні випуски «Гарячого вісника» об’єднаного незалежного інформаційного центру УНІАН із новинами про ситуацію на Україні, листівки про участь громадянської кампанії «Пора» у Помаранчевій революції, світлини Ігоря Крочака та Богдана Хаварівського про перебіг Помаранчевої революції в Києві, агітаційні матеріали, листівки, майданна творчість. Цікавим є пропам’ятний додаток до українського суспільно-політичного тижневика у Канаді «Гомін України», присвячений українському народові – творцеві Помаранчевої революції. У цьому розділі виставки експонуються також особисті речі учасника Помаранчевої революції, а сьогодні – головного спеціаліста держархіву Ігоря Крочака – грамота, пам’ятний знак «Гвардія Революції», диктофон.
У другій частині виставки представлено документи про Революцію Гідності, які увійшли до складу архівного фонду «Збірка документів про Героїв Небесної Сотні Революції Гідності та бійців з Тернопільщини, які загинули в зоні антитерористичної операції на сході України», світлини головного спеціаліста держархіву Ігоря Крочака та видання з фондів бібліотеки.
На виставці представлено фотографії, які висвітлюють події тернопільського Євромайдану кінця листопада - початку грудня 2013 року, Євромайдану в Чорткові, а також Євромайдану в Києві. В цьому розділі виставки експонуються документи проекту «Книга звитяги Євромайдану та АТО», які були передані в архів у 2017 році за сприяння центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадської освіти Тернопільського обласного комунального інституту педагогічної освіти, обласної учнівської асоціації «Авангард». Це зібрані учнями шкіл області документальні свідчення учасників Майдану, спогади, розповіді родичів та друзів загиблих героїв. Серед цих документів – спогади бережанців Гуль Ігоря (учасника Помаранчевої революції та Євромайдану) та Раєвської Лесі, жителів колишнього Збаразького району Вітенька Михайла, Саричека Олександра, жителя Чортківського району Слоти Романа, світлини місцевих майданів та світлини жителів нашого краю з головного Майдану країни, а також медаль «Учасник Євромайдану», якою був нагороджений у 2014 році наш колега Ігор Крочак. 
Документи наступного розділу виставки розповідають про Героїв Небесної Сотні, уродженців Тернопільщини. Це Олександр Капінос, 1984 року народження, уродженець с. Дунаїв Кременецького району, загинув 19 лютого; Ігор Костенко, 1991 року народження, уродженець с.  Зубрець Бучацького району, загинув 20 лютого; Василь Мойсей, 1992 року народження, уродженець с. Зубрець Бучацького району, загинув 20 лютого; Устим Голоднюк, 1994 року народження, уродженець м. Збараж; Назар Войтович, 1996 року народження, уродженець с. Травневе Збаразького району, загинув 20 лютого; Тарас Слободян, 1982 року народження, уродженець м. Тернопіль, Василь Аксенин, 1962 року народження, уродженець с. Литячі Заліщицького району. 5 березня 2014 року в с. Підгороднє поховали Слободяна Тараса, учасника Майдану у Києві, тіло якого знайшли у лісах Сумщини. 12 березня під час лікування у Польщі помер Аксенин Василь, уродженець с. Литячі Заліщицького району, який був важко поранений під час розстрілу демонстрантів.
Яскравим доповненням виставки є картини художника Юрія Чумака «Помаранчева революція» та «Революція Гідності», які автор подарував держархіву області.
Принагідно нагадуємо, що у Державному архіві Тернопільської області триває збір документів про ці події. Запрошуємо охочих поділитися своїми спогадами, світлинами і роздумами про Майдани та сьогоднішнє їх значення.
Запрошуємо усіх охочих відвідати виставку та пригадати події недавнього минулого, які не тільки сколихнули країну хвилею патріотизму, а показали важливість національної ідеї. Нині саме за неї триває боротьба, і те, наскільки ця боротьба буде успішною, залежить від кожного з нас.