1 січня 2025
«Бандера мав вартість цілої армії, слова його революційних чинів, блиск його імені й творча динаміка його незвичайної особистості, що впливали на нас з велетенською незламною силою, зрівноважували силу танків і літаків, яких він не мав. Бо Бандера уособлював у собі найкращі і найбільші чесноти українського народу, був для сотень тисяч, ба, для мільйонів мільйонів вимріяним символом волі й незалежності» – писав Артур Фурман, в’язень сибірських гулагів.
Державний архів Тернопільської області презентує документальну виставку: «Степан Бандера – символ нескореного українства».
Відомо, що 20-річним студентом Степан Бандера був задіяний у рефентурі пропаганди ОУН, згодом очолював відділ розповсюдження підпільних видань, а з 1932 року – заступник Крайового провідника ОУН. За ініціативи Степана Бандери в селі Завалів Стрийського повіту організовано підпільну друкарню, де друкувались листівки, відозви, брошури, що супроводжували кожну велику акцію ОУН. У червні 1933 року Євген Коновалець призначає Бандеру Провідником Крайової Екзекутиви ОУН на західноукраїнських землях.
З червня 1933 до арешту в червні 1934 року ОУН провела низку масових акцій: «Культ могил» – насипання символічних високих земляних валів борцям за волю України; «Шкільна акція» – масовий рух за відкриття українських шкіл, антимонопольна кампанія – бойкот алкогольних і тютюнових виробів. Документи про діяльність ОУН саме в цей період представлені на виставці.
Цінним документом – є «Копія вироку Львівського окружного суду у справі Степана Бандери та інших членів ОУН» датований 1936 роком.
Звертаємо увагу, що на виставці представлено тільки невелику частину документального масиву з історії українського національно-визвольного руху, для більш детального вивчення даної теми запрошуємо до читальної зали держархіву!