18 лютого 2025
З 10 до 14 лютого цього року директор Державного архіву Тернопільської області кандидат історичних наук Федір Полянський взяв участь у заходах проєкту "Festung Archiv Ukraine", який реалізовується за підтримки Інституту солідарності та мужності імені Вітольда Пілецького у Берлiнi, Федеральним архiвом Нiмеччини та Берлінським відділенням Польської академії наук. Метою програми є надання методичної допомоги архiвним установам України у ходi робiт зi збереження та порятунку архiвного фонду України в умовах вiйни, поширення знань про iсторiю України, а також поглиблення спiвпрацi мiж польськими, нiмецькими та українськими iнституцiями, що працюють у сферi збереження i вивчення iсторико-культурної спадщини польського, нiмецького та українського народiв.
У рамках заходів Федір Полянський виступив з публічною лекцiєю «Фонди Державного архіву Тернопільської області: інформаційний потенціал та перспективи досліджень» в Інституті Пілецького на семінарі для представників наукових, архiвних та інших культурних установ. Модератором заходу була координаторка проєкту - Наталія Латецька, яка окреслила основні напрями співпраці Інституту з держархівами України та наголосила на можливості реалізації подальших спільних проєктів. Лекція викликала зацікавлення та подальше обговорення. Учасників заходу найбільше цікавили питання - місії та особливостей роботи архівів в умовах війни, удоступнення архівної інформації, інформаційного наповнення окремих фондів, прийом матеріалів ініціативного документування героїчної відсічі України російському агресору на зберігання, можливостей подальших спільних проєктів.
Працівники Інституту провели оглядові екскурсії за експозиціями виставок про життя і основні здобутки таких знакових історичних постатей для Польщі й України, як Вітольда Пілецького й Василя Стуса. Зокрема, Максиміліан Стейнхоф (Maximilian Steinhoff) звернув увагу, що на початку широкомасштабної російсько-української війни виставкові зали Інституту перетворились на центр волонтерської допомоги українцям у Берліні.
Під час зустрiчі з представниками Центру історичних дослiджень Польської академії наук у м. Берліні, директор Центру професор Ігор Каколевський (Igor Kąkolewski) представив основні напрацювання наукової інституції, зокрема розповів про спільний німецько-польський підручник з історії та висловив сподівання на підготовку такого самого польсько-українського підручника у середньостроковій перспективі.
Під час візиту Федора Полянського до федерального архіву, доктор Ніколай Циммерманн, керівник відділу DDR1 Федерального архiву Нiмеччини провів оглядову екскурсію читальними та виставковим залами архіву, звернув увагу на особливості роботи німецьких архівістів на сучасному етапі та продемонстрував архівні справи періоду нацистської Німеччини. Було обговорено питання реституції у випадку виявлення архівних справ з Тернопільщини та можливостей науково-дослідницької та архівознавчої спільної співпраці.
Під час зустрічей Федір Полянський підкреслив важливість підтримки Німеччини в боротьбі з російськими окупантами, підтвердив прагнення активізації співпраці з німецькими інституціями в архівній галузі, у тому числі у контексті застосування успішних практик процесів інформатизації та оцифрування архівної справи в Тернопільській області, створення фонду користування оцифрованих документів та обговорив можливості реалізації спільних проєктів в архівній галузі.