До Дня Героїв Небесної Сотні

21 лютого 2025

20 лютого вшановуємо пам’ять Героїв Небесної Сотні – 107 загиблих, які ціною власного життя вибороли свободу для наступних поколінь. Ця трагічна дата назавжди закарбувалась в українську історію чорними літерами. До Дня Героїв Небесної Сотні у  держархіві області відбулось відкриття документальної виставки «Герої не вмирають» .

Федір Полянський, директор держархіву області розповів про історичне значення тих революційній подій для сьогодення і про можливості ініціативного документування та дослідження уже сформованих архівних справ колеції "Героїка", що зберігаються у фондах архіву.

Ігор Крочак, учасник Революції Гідності, ветеран українсько-російської війни, головний спеціаліст відділу НАФ та діловодства, поділився власними спогадами про події осені 2013 року - лютого 2014 року в Києві, звернув увагу на їх передумови і наслідки.

З документами та матеріалами, представленими на виставці, ознайомила головний спеціаліст відділу інформації та використання документів Марія Дацків.

На відкритті виставки побували студенти-історики Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка.

Детальніше про виставку

Виставка сформована в основному, з документів архівного фонду «Збірка документів про Героїв Небесної Сотні, Революції Гідності та бійців, які загинули в зоні антитерористичної операції на сході України, з Тернопільщини». На виставці представлена лише невелика частина із зібраних матеріалів, з усіма документами фонду можна ознайомитися в читальній залі архіву.

У першому розділі експонуються документи, матеріали, публікації, які висвітлюють хід подій січня - лютого 2014 року в Києві, спогади про ці дні наших земляків Олесі Жуковської і Андрія Юркевича. Наступні документи – про перебіг подій 20 лютого 2014 року, який назвали «Чорний четвер», адже саие в той день було найбільше загиблих протестувальників. Про його жахливий перебіг свідчать численні світлини очевидця цих подій, працівника державного архіву Ігоря Крочака, а також – публікації в пресі, зокрема, публікація про те, що в той же день в Архикатедральному соборі Тернополя відслужили святу Літургію за невинними жертвами.

Документи і матеріали друкованих видань про героїв Небесної Сотні- уродженців Тернопільщини Олександра Капіноса, Назара Войтовича, Василя Аксенина, Устима Голоднюка, Ігоря Костенка, Василя Мойсея і Тараса Слободяна представлені у наступному розділі виставки. Це, зокрема, документи: світлини, копії особистих документів Героїв, спогади їх рідних і друзів, вірші, присвячені цим подіям.

Про вшанування пам’яті Героїв Небесної Сотні свідчать публікації в пресі, світлини про відкриття пам’ятних дощок, проведення заходів,  перейменування вулиць і навчальних закладів на їхню честь. Одними із них,зокрема, є Інформація Підгороднянської сільської ради про вшанування пам’яті Героя Небесної Сотні Тараса Слободяна, Указ Президента України України № 890/2014 від 21 листопада 2014 року «Про присвоєння звання Герой України» Героям Небесної Сотні, представлені в експозиції.

Щодня українці стоять на смерть, щоб боронити нашу святу українську землю від московського зла. Та саме імена Героїв Небесної Сотні стоять першими у переліку загиблих у російсько-українській війні, яка триває уже понад 10 років. Пам’ятаймо про святі жертви українців, покладені на вівтар нашої вільної, незалежної держави!

Запрошуємо усіх охочих до перегляду виставки!