19 березня 2025
18 березня 2025 року в конфренц-залі держархіву області в рамках кіномарафону «Синьо-жовта стрічка» відбувся показ документального фільму «Марія», в основу якого лягла історія життя Марії Штепи – зв’язкової УПА «Тополі», 100-річчя від дня народження якої минуло 13 березня цього року.
Захід відкрив директор держархіву, кандидат історичних наук Федір Полянський, наголосив на важливості створення та демонстрації документальних фільмів про історію нашої держави, а також представив гостей заходу.
Співпродюсер фільму, історик Володимир Ханас зазначив, що фільм зняли на замовлення Держкіно в кінці 2021 року. Бюджет стрічки склав понад 800 тисяч гривень. На жаль, стрічка не отримала касового чи масового прокату, оскільки її прем’єра і кінотеатральні покази припали на квітень 2022. Проте автори фільму не стали нічого відміняти чи переносити, зробивши цей жест знаковим для всього українського кінематографа. «Марія» була першою українською кінопрем’єрою після початку повномасштабного вторгнення (це офіційно). «Пані Марія сама розповіла авторам стрічки про свій життєвий шлях, але, на жаль, не дожила до прем'єри», – сказав пан Володимир.
Український громадсько-політичний діяч, учасник національно-визвольних змагань, засновник і лідер «Росохацької групи» Володимир Мармус поділився своїми спогадами про Марію Штепу і про своє перебування в радянських таборах та спецпоселеннях.
Присутні на показі архівісти, студенти історичного факультету ТНПУ ім. В. Гнатюка, громадські активісти та тернополяни затамувавши подих переглядали чудову роботу режисерки Марії Яремчук про нелегкий життєвий шлях Марії Штепи. Це історія життя та боротьби молодої дівчини із села Ромашівка Чортківського району. Марія пройшла шлях від зв’язкової УПА до жертви катівень НКВС та політув’язненої. Після повернення із заслання вона до кінця свого життя збирала і документувала спогади про злочини радянських окупантів та про тих, хто вже не міг розповісти своїх історій.
Після перегляду фільму до присутніх звернулися батьки акторів фільму Василя Мармуса та Василя Капустинського – Володимир Мармус та Григорій Капустинський. Вони поділилися спогадами про своїх синів, які віддали своє життя за незалежність України у час повномасшабного вторгнення у 2022 та 2023 роках.
Хвилиною мовчання було вшановано пам'ять борців за незалежність, територіальну цілісність України.