Нації незгасний смолоскип: 150 років Тернопільської «Просвіти»

25 червня 2026

Урочистості з нагоди відзначення 150-ї річниці заснування філії товариства «Просвіта» в Тернополі розпочались у Державному архіві Тернопільської області.
25 червня у приміщенні головної архівної установи області відкрито документальну виставку «Нації незгасний смолоскип: 150 років Тернопільської «Просвіти»».
Захід відкрив директор держархіву, кандидат історичних наук Федір Полянський, наголосивши на значенні діяльності товариства «Просвіта» у житті українського народу та у вихованні національної свідомості. Директор інституту післядипломної педагогічної освіти, кандидат історичних наук Олександр Петровський привітав присутніх з важливим заходом, поділився своїми думками щодо діяльності товариства «Просвіта» та його діячів.
Голова Тернопільського обласного об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка Петро Шимків провів екскурс історією Тернопільської філії товариства, зосередивши увагу на тих особистостях, які очолювали «Просвіту» у різні періоди діяльності товариства.
Голова Тернопільського міського об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка Наталія Чорна у своєму виступі ознайомила присутніх з цікавими фактами із життя «Просвіти», а також із сучасною діяльністю об’єднань.
Мистецьким доповненням урочистостей стали виступи жіночого тріо «Золоті журавки», тернопільської співачки, авторки пісень Тетяни Ликавської та музиканта, співака, просвітянина, волонтера, співзасновника Благодійного фонду «Серця Свободи» Миколи Василечка.
Із документами, представленими на виставці, ознайомила присутніх головний спеціаліст відділу інформації та використання документів Оксана Сулима.
Однією з найвпливовіших національно-культурних організацій в Західній Україні було товариство «Просвіта», утворене у 1868 р. у Львові.
Прийнято вважати, що «Просвіта» була матір’ю всіх українських організацій і товариств. За її почином повстали майже всі сільськогосподарські, торговельні, промислові, фінансові та кооперативні установи. Члени товариства брали активну участь у створенні філій і читалень, організовували курси для підготовки просвітянських кадрів, підтримували розвиток бібліотечної та видавничої справ, аматорських театральних гуртків, проводили народні збори, маніфестації, святкування. Вони виступали активними захисниками української освіти, мови, науки як важливих чинників піднесення національної свідомості.
На Тернопільщині розбудова товариства «Просвіта» розпочалася 29 вересня 1875 року, коли в залі магістрату відбулися установчі збори, на яких були присутні жителі міста Тернополя та навколишніх сіл. Головою виділу був обраний Володимир Лучаківський, секретарем Олександр Барвінський. Однак, офіційно філія працювати не змогла. Галицьке намісництво не затвердило статут. 29 червня 1876 року члени товариства зібралися на другі збори, ухвалили нову редакцію статуту і розпорядженням Галицького намісництва діяльність філії «Просвіти» у Тернополі була дозволена. На виставці експонуються звіт з діяльності товариства «Просвіта» за період від 27 травня 1875 до 15 червня 1876 року, та відомості про реєстрацію філій товариства та їх читалень з даними про заснування, зміну статутів та про їх ліквідацію, з відомостями про філію товариства в Тернополі. Копії цих документів надано Центральним державним історичним архівом України у м. Львів. Також представлено публікації стосовно історії товариства «Просвіта» загалом, та дослідження історії тернопільської «Просвіти». Зокрема, це праця «Популярна історія товариства «Просвіта» у Львові» Степана Перського, видана у Львові накладом товариства «Просвіта» у 1932 році, та розвідки Володимира Лисого, Богдана Головина, Петра Гуцала. Серед документів, що експонуються на виставці – повідомлення Тернопільської філії «Просвіти» про проведення загальних зборів та порядок організації святкування 100-річчя від дня народження Тараса Шевченка у селах повіту за 1914 рік. Цікавими є облікові картки сплати членських внесків членів товариства «Просвіта» Дмитра Ладики та Никифора Гірняка за період 1914-1923 роки.
Розбудова товариства та створення нових читалень «Просвіти» в повоєнні роки була дуже інтенсивною, що свідчило про велике духовне піднесення народу. Так вже у 1924 році Тернопільська «Просвіта» перереєстровує «Статут» та відновлює активну діяльність. 
В експозиції виставки представлені статут товариства «Просвіта» за 1924 рік, списки членів Тернопільської філії товариства «Просвіта» за 1924, 1925 роки, облікові картки членів товариства. Діяльність Тернопільської «Просвіти» у 20-30-х роках була дуже активною: проведення академій, фестин, концертів, різноманітних курсів, зборів та збірок сприяли піднесенню національного духу та згуртованості
громадськості.
На виставці експонуються повідомлення виділу філії товариства «Просвіта» у Тернополі: про проведення академії з нагоди повітового свята «Просвіти» в Тернополі у 1931 році; звернення про надання дозволу на проведення в салі «Міщанського братства» концерту в честь Т. Шевченка у 1933 році, тощо.
Діяльність філії за відповідний період якнайповніше відображено в протоколах загальних зборів філії «Просвіти» у Тернополі, звітах про діяльність. Представлено також звіт про діяльність філії «Просвіти» у Тернополі за 1937 рік, протокол загальних зборів філії «Просвіти» у Тернополі в салі «Міщанського Братства» від 26 травня 1938 року.
Варто зазначити, що таку активну діяльність філій та читалень організовували члени цих товариств та їх керівники. Так у різні періоди функціонування тернопільської філії у керівному складі були адвокат, письменник, перекладач, громадський діяч Володимир Лучаківський, культурно-освітній і громадсько-політичний діяч, історик, педагог, публіцист, видавець Олександр Барвінський, український галицький державний діяч, адвокат, доктор права, посол австрійського парламенту та Галицького сейму, Голова Ради державних секретарів ЗУНР Сидір Голубович, український педагог, перекладач, громадський діяч, літератор Іллярій Брикович, український психолог, філософ, мовознавець і літературознавець, педагог і культурно-освітній діяч Яким Ярема, український військово-громадський діяч, педагог, публіцист, сотник УСС, отаман УГА, доктор філософії Никифор Гірняк.
Відомості про керівний склад Тернопільської філії «Просвіти за різні періоди відклалися у документах архіву, а за 1939 рік експонуються на виставці.
Доповнюють експозицію друковані видання, які видавало товариство «Просвіта», зокрема: праці Василя Мудрого «Роля «Просвіти» в українському житті: З приводу шістьдесятиліття «Просвіти»», Степана Магаляса «Спис сконфіскованих і заборонених українських книжок і друків у Польщі до 30 червня 1937 р.: Порадник для бібліотек», Юри Шкрумеляка «Просвіта сили нашої основа: оповідання для кожного цікаве», каталоги та календарі товариства «Просвіта».
Роль «Просвіти» в розповсюдженні освіти й піднесенні національної самосвідомості українського населення, у боротьбі з неграмотністю та економічним піднесенням народу була надзвичайно великою.
Запрошуємо усіх охочих до перегляду виставки, яка діятиме у держархіві області впродовж місяця.