До Дня Героїв Небесної Сотні держархів області презентує онлайн виставку, основою якої стали документи архівного фонду «Збірка документів про Героїв Небесної Сотні Революції Гідності та бійців з Тернопільщини, які загинули в зоні антитерористичної операції на сході України».

Документи розповідають про Героїв Небесної Сотні, уродженців Тернопільщини: Олександра Капіноса, 1984 року народження, уродженця с. Дунаїв Кременецького району, який загинув 19 лютого; уродженців  с. Зубрець Бучацького, сучасного Чортківського району, Ігоря Костенка, 1991 року народження, та Василя Мойсея, 1992 року народження, уродженців Збаражчини Устима Голоднюка, 1994 року народження,  та Назарія Войтовича, 1996 року народження, які загинули 20 лютого; про Тараса Слободяна, 1982 року народження, уродженця м. Тернопіль, та Василя Аксенина, 1962 року народження, уродженця с. Литячі Заліщицького, сучасного Чортківського району.

Детальніше із зібраними архівістами документами можна ознайомитись на офіційному веб-сайті держархіву області, де  створено рубрику «Героїка», в якій представлено документи про Героїв Небесної Сотні та про Героїв АТО.

З метою увічнення пам’яті Леоніда Макаровича Кравчука – першого Президента України та на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2022 № 763-р держархів презентує виставку: Леонід Кравчук – перший Президент України (за матеріалами держархіву Тернопільської області)

 До 150-річчя від народження Богдана Лепкого У Тернополі вшанували пам’ять письменника, культурно-громадського діяча Богдана Лепкого. З нагоди його 150-річчя в обласному краєзнавчому музеї відкрили виставку "Недомовлене слово" та провели науково-краєзнавчу конференцію «Романтик історичної прози», співорганізатором якої виступив держархів області. У ній взяли участь дослідники творчості письменника та краєзнавці, зокрема й архівіст обласного архіву Дацків Марія, яка представила доповідь "Аристократ духу. Життя і творчість Богдана Лепкого (за документами держархіву Тернопільської області). 
У рамках відзначення 150-и річчя Богдана Лепкого працівниками держархіву підготовлено і тематичну документальну онлайн виставку "Аристократ духу. Життя і творчість Богдана Лепкого (за матеріалами держархіву Тернопільської області)"

14 жовтня український народ відзначає три великих свята: Покрови Пресвятої Богородиці, День захисників та захисниць України, Святковий День Української Повстанської Армії, яка у середині ХХ століття стала військовою силою, що боролася за Самостійну, Незалежну, Соборну Україну.

Саме в цей день ми згадуємо сотні тисяч наших юнаків і дівчат, що були розметені по всіх світах, всіяли кістками безмежні простори Сибіру, які вклали у підмурівок державної незалежності України свою кров, юність, мрії і життя.

У державному архіві Тернопільської області зберігається великий пласт документів, який дає змогу ознайомитись з архівними матеріалами, що висвітлюють національно-визвольну боротьбу вояків Української Повстанської Армії, окремі з них можна переглянути в презентованій виставці Українська Повстанська Армія (Тернопільщина)


 До 130-ї річниці від дня народження української громадсько-політичної діячки, журналістки, письменниці Мілени Рудницької - Державний архів Тернопільської області презентує он-лайн дкументальну виставку: "Сторінки історії родини Мілени Рудницької"

День Героїв — це день пам'яті всіх українців, що присвятили своє життя боротьбі за свободу та незалежність України, це свято величі духу українських вояків – борців за волю України та є символом незборимості української нації. Сьогодні, у дні героїчного захисту України від навали московської орди, важливо кожному з нас віддати останню шану і честь загиблим за нашу Україну.

Державний архів Тернопільської області продовжує документувати інформаційні матеріали про Героїв Тернопільщини, які загинули під час новітньої російсько-української війни.

У презентованій виставці «Герої не вмирають!» представлена збірка публікацій про Героїв Тернопільщини, які загинули з 24 лютого по 24 квітня 2022 року під час бойових дій проти російської збройної агресії на території України.

До Дня пам’яті жертв політичних репресійвідповідно до Указу Президента України від 21 травня 2007 року № 431 „Про заходи у зв'язку з 70-ми роковинами Великого терору – масових політичних репресій 1937 — 1938 років” Державним архівом Тернопільської області опрацьовано частину архівно-слідчих справ фонду «Управління Служба Безпеки України в Тернопільській області» та поповнено базу даних «Український мартиролог ХХ ст.» 1191 карткою репресованих осіб із Тернопільської області. У презентованій виставці подано фотографії жертв політичних репресій з посиланням на сторінки порталу «Український мартиролог ХХ ст. – Державний архів Тернопільської області» Робота продовжується.

  Місто Тернопіль у руїнах навесні 1944 року

У День пам’яті та примирення, нашою документальною виставкою «Місто Тернопіль у руїнах навесні 1944 року» на основі світлин весни 1944 року, звертаємо увагу на зруйноване місто Тернопіль як частинку загальної катастрофи українців у роки Другої світової війни.

Як і в 1940-х роках, так і зараз, український народ продовжує воювати з агресором. Сьогодні це – путінська росія. І знову війна, і знову гинуть тисячі людей, руйнуються сотні будівель, знівечені життя наших громадян, мільйони біженців… Боротьба триває. Ми не маємо права програти. Для нас – це війна за свободу, цивілізованість, демократію та європейські цінності проти імперських амбіцій підступного агресивного сусіда-злочинця. Міць наших збройних сил є запорукою існування держави, збереження прав людини і громадян України.

У Тернополі було знищено 80% будівель – більше 3 тисяч житлових будинків, сотні господарських і промислових споруд, ратуша, ренесансно-готична синагога, сильно пошкоджено – замок, домініканський собор…    

Корвет «Тернопіль» на сторожі морських рубежів України (2006 – 2014 роки)

 

До Дня спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополь відзначимо опір екіпажу корвету ВМС ЗС України «Тернопіль» штурму російськими збройними силами, що відбувся у березні 2014 року.

125 Думок Патріярха Йосифа Сліпого3

Життя, помережене любов’ю до Бога, церкви й України

 

 У державному архіві Тернопільської області презентовано документальну виставку до 130 – річчя від дня народження Патріарха Української греко – католицької церкви Йосифа Сліпого «Життя, помережене любов’ю до Бога, церкви й України».



До дня народження Ярослава Стецько

Зважаючи на значний особистий вклад Ярослава Стецька у боротьбу за незалежність Української держави та до 110-ої річниці від дня його народження, Тернопільська обласна рада проголосила 2022 рік у Тернопільській області Роком Ярослава Стецька.

 

З цієї нагоди на сайті державного архіву Тернопільської області підготовлено документальну онлайн виставку «З історії родоводу Ярослава Стецька…»


У борні за Українську державу

 

З нагоди 103-річниці утворення Західноукраїнської Народної Республіки в державному архіві Тернопільської області підготовлено онлайн-виставку «У борні за Українську державу». 

«Незалежна Україна - суверенна і єдина»

 

З нагоди відзначення 30 річниці незалежності України Державний архів Тернопільської області експонує на вебсайті фотодокументальну виставку «Незалежна Україна - суверенна і єдина». де представлені документи та світлини, які висвітлюють події в області, що передували проголошенню незалежності України періоду кінця 1980 –х початку 1990 - х років.


Знавець перлин народних

 

До 150 річниці від дня народження Володимира Гнатюка

«В безсмертни образах вона, з їх щастям, долею, журбою…» Серед сузір’я видатних українських акторів і співаків кінця XIX-початку XX ст. яскравою постаттю була Катерина Рубчакова/  Народилася Косак Катерина Андріївна 29 квітня 1881 року в м. Чорткові. Батько Катерини – Андрій Коссак був відомим хоровим диригентом. Шестеро дітей, що їх мали Андрій та Розалія Коссаки, згодом стали знаними акторами, музикантами, співаками.

На поклик Чорнобиля (До 35-ї річниці аварії на Чорнобильській АЕС) 

 

До 35-ої річниці аварії на Чорнобильській АЕС презентуємо онлайн-виставку «На поклик Чорнобиля», де представлені документи, які висвітлюють цю жахливу подію: спогади ліквідаторів аварії-вихідців з Тернопілля, їх світлини і особисті документи, список учасників ліквідації-наших земляків, які боролись з вогнем і радіацією, виявили безмежний героїзм і надлюдські можливості в самому ядерному пеклі і загинули від променевої хвороби. Зацікавить також повідомлення про аварію в періодичних виданнях української діаспори в той час, коли радянська пропаганда в перші дні приховувала всю небезпеку і масштабність катастрофи. Серед документів виставки – є і рішення місцевої тернопільської влади про допомогу постраждалим громадянам.

 Непокора. Свобода. Життя… 

 

Під такою назвою сьогодні у державному архіві Тернопільської області відкрилася виставка приурочена до 70 річниці з дня народження поета, політв’язня, громадського діяча Тернопілля Степана Сапеляка.

«Любов к Отчизні де героїть, там сила вража не устоїть, там грудь сильніша от гармат…» 

 

Державний архів Тернопільської області презентує фотовиставку: «Любов к Отчизні де героїть, там сила вража не устоїть, там грудь сильніша от гармат…», присвячену Дню українського добровольця.

«Вона в віки майбутні йти повинна! (до 150-річчя від дня народження Лесі Українки)» 

 

До 150-річчя від дня народження української письмениці Лесі Українки презентуємо онлайн виставку: «Вона в віки майбутні йти повинна! (до 150-річчя від дня народження Лесі Українки)».

«Солдат війну не вибирає» (до Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав та 32-ої річниці виведення військ з Республіки Афганістан) 

В єдності сила народу 

 

До Дня Соборності України у державному архіві Тернопільської області презентували онлайн виставку "В єдності сила народу".

Слуга Божий Андрей – Благовісник Єдності 

Митрополит Андрей Шептицький (1865–1944) український релігійний діяч, меценат, Єпископ Української греко-католицької церкви. З 17 січня 1901 року до смерті — Митрополит Галицький та Архієпископ Львівський — предстоятель Української греко-католицької церкви. Час владицтва Митрополита Андрея творить окрему епоху в історії Української Греко-католицької церкви. Він вподібнився своїм життям до долі цілого українського народу та дав поштовх до боротьби за церковні та національні права. За мудрі настанови й великі труди Андрій Шептицький отримав багато народних імен: Український Мойсей, Духовний будівничий, Провідник української нації, Великий митрополит. Саме у пастирських посланнях Митрополит розкрив свою душу, хоча крім того ним було написано багато популярних і наукових розвідок та друкованих творів. Окремі друковані праці Митрополита Андрея Шептицького, статті, документи про його життєвий шлях можна переглянути на онлайн-виставці: «Слуга Божий Андрей – Благовісник Єдності».

 Початком мистецтва світу є театр 

Виставка підготовлена за документами архівних фондів: Ф.Р–872 Тернопільський обласний державний український музично-драматичний театр ім. Т. Шевченка; Ф.Р–3442 Антків Богдан Михайлович (1915–1998) – заслужений артист України Ф.Р–3433 Геляс Ярослав Томкович (1916–1991) – народний артист України Ф.Р–3237 Авраменко Юрій (Георгій) Титович(1905–1989) – заслужений артист УРСР Ф.Р–3230 Корнієнко Олекса Зосимович (1919 – 2003 рр.) – український письменник Ф.Р–3455 Загребельний Павло Іванович (1934–1997) – народний артист України Ф.Р–3540 Биков Іван Єгорович (1927 – 2010)– український актор, заслужений артист УРСР Ф.Р–3541 Ластівка Петро Трохимович (05. 07. 1922)– актор, режисер, драматург і поет, народний артист УРСР Ф.Р– 3547 Коцюлим Мирослав Петрович (1943–2005) – заслужений артист УРСР, народний артист України При підготовці використано пісню «Не забудь» (Музика: Богдан Янівський, Вірші: Богдан Стельмах. Виконують: Мар’ян Шуневич та Ольга Щербакова (дует “Не забудь”))

"Правознавець світового рівня" (до 150-річчя від дня народження академіка Станіслава Дністрянського) 

До 150-річчя від дня народження академіка Станіслава Дністрянського презентуємо онлайн виставку ""Правознавець світового рівня" (до 150-річчя від дня народження академіка Станіслава Дністрянського)"

Невтомний дослідник, літописець рідного краю

До 95-ї річниці від дня народження літературознавця, театрознавця, фольклориста, етнографа, мистецтвознавця, бібліографа, краєзнавця  Петра Костьовича Медведика

В нас єдина мета – Україна свята! (до Дня захисника України та 78-ї річниці створення Української Повстанської Армії) 

14 жовтня свято – Покрови. День створення героїчної Української Повстанської Армії, яка цього року відзначає 78-му річницю. Саме УПА у середині ХХ ст. стала військовою силою, що боролася за Самостійну, Незалежну, Соборну Україну. У державному архіві Тернопільської області зберігається великий пласт документів, який дає змогу ознайомитись з архівними матеріалами, що висвітлюють національно-визвольну боротьбу вояків Української Повстанської Армії.

Пацифікація у Східній Галичині 1930 року (за документами державного архіву Тернопільської області) 

Пацифікація (від лат. pacificatio-умиротворення) – державна політика масових репресій щодо українського населення Галичини, спрямована на придушення виступів корінного населення за допомогою поліції та війська.

«У нашім серці та земля, в яку вросло коріння роду»

9 вересня 2020 року минає 76 років з початку депортації українців зі своїх правічних земель. Горезвісна угода 1944 року про так званий обмін населення фактично була збігом інтересів як Польщі, яка була зацікавлена в депортації українців і яку розглядала як засіб вирішення проблем стабілізації держави і перетворення її в мононаціональну країну так і уряду СРСР, який шляхом депортації планував «закрити» українське питання в Польщі та ліквідувати один з найбільших осередків українського визвольного руху.

В літописах відлуння твоїх кроків... (до 480-річчя з часу першої писемної згадки про місто Тернопіль)

В 2020 році виповнюється 480 років з часу першої писемної згадки про місто Тернопіль.

  Україна: шлях до незалежності

 24 серпня 1991 року позачергова сесія Верховної Ради Української РСР прийняла історичний документ виняткового значення для долі українського народу  — Акт проголошення  незалежності України.

Провісник Незалежності: 30 років Декларації про державний суверенітет України

16 липня 1990 року Верховна рада УРСР ухвалила доленосний документ – прийняла Декларацію про державний суверенітет України, що став Провісником Незалежності.

Конституція у баченні СРСР і ОУН: документ і коментар

Про дискусії конституційного процесу запрошуємо переглянути он-лайн виставку "Конституція у баченні СРСР і ОУН: документ і коментар" на основі архівного документу «Конституція (основний закон) Союзу Радянських Соціалістичних Республік і коментарі до неї пропагандистського відділу ОУН» із архівного фонду «Колекція документів і матеріалів про визвольні змагання Організації Українських Націоналістів – Української Повстанської Армії».

  До Дня державної служби України

 

Нам Україна вище понад усе

До Дня Героїв – свята величі духу українських вояків, борців за волю України, – лицарів України-Руси, козаків Гетьманської Доби, гайдамаків, опришків, січових стрільців, вояків Армії УНР, ОУН і УПА, героїв Небесної сотні та сучасної російсько-української війни – Державний архів Тернопільської області презентує он-лайн дкументальну виставку «Нам Україна вище понад усе». Виставка присвячена чину Української Військової Організації на основі документів держархіву.

До 100-річчя від дня народження Ярослави Стецько

З нагоди 100 років від дня народження славної уродженки Тернопільщини, української політичної діячки, журналістки, співорганізаторки Червоного Хреста Української Повстанської Армії, жіночої мережі і юнацтва Організації Українських Націоналістів, Антибільшовицького блоку народів, голови ОУН (б) (1991—2001), лідерки партії Конгрес Українських Націоналістів, депутатки Верховної Ради України другого, третього і четвертого скликань Слави Стецько.

Війна 1941-1945. Пам'ять. Скорбота

На основі фондів Державного архіву Тернопільської області презентуємо он-лайн документальну виставку до Дня пам’яті і примирення і 75-ї річниці Перемоги над нацизмом у Другій світовій війнірічниці Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Пам’ятаємо про внесок українців, що воювали на боці антигітлерівської коаліції (Об’єднаних Націй) і зробили значний внесок у перемогу над нацизмом та союзниками гітлерівської Німеччини. Ціною цього стали надзвичайні втрати упродовж 1939–1945 років – українців та інших народів, які проживали на нашій землі й боролися проти тоталітарних режимів. Тоді загинуло понад вісім мільйонів осіб. Ми добре знаємо ціну війни, тому плекаємо мир.

 

Незалежності Так!

 

Операція “Захід”

 

«Архів в історії»